Dansk
Løsninger Alle løsninger Brancher Succeshistorier Ressourcer Om AMCS
Kontakt
Kontakt osBrochurer
Blog juli 2023 Updated oktober 2023

Kunsten at planlægge transport: Omdefinering af effektivitet i affalds- og genanvendelsesindustrien

Download højdepunkter
Henrik Lerke AMCS Transport Director EMEA

Bag kulisserne

Hver dag navigerer hundredvis af køretøjer rundt i vores byer og indsamler affaldsmaterialer i en tilsyneladende ubesværet rutine.  Dette er langt fra en simpel bestræbelse. Denne komplekse øvelse inden for logistik og planlægning, der udspiller sig stille og roligt i bylivets kulisse, starter ved solopgang og stopper ikke, før hver affaldscontainer er blevet serviceret.

Flåder af køretøjer er konstant i bevægelse, affaldsmaterialer afhentes fra mange kundeplaceringer, og transportplanlæggere orkestrerer strategisk hele operationen som en velsmurt maskine. Dette er et miljø, hvor effektivitet er konge, og hvor succes afhænger af transportplanlæggeres evne til at afbalancere mange begrænsninger og udføre problemfri planlægning.

Spotlight på transportplanlæggere

Transportplanlæggere og disponenter udgør den afgørende forbindelse mellem kunder, chauffører og interne afdelinger. De styrer affaldsrejsen fra din skraldespand til forarbejdningsanlæg og til sidst til genbrug eller bortskaffelse. De håndterer dagens operationer, mens de planlægger ugen, måneden og endda det kommende år.

Ud over deres daglige opgaver med at planlægge og optimere ruter eller styre chauffører har transportplanlæggere en lang række ansvarsområder. De håndterer hasteordrer, koordinerer vedligeholdelse af udstyr, udfører regelmæssige revisioner for overholdelse og sikrer problemfri udførelse af udviklende regler. Det er et delikat logistikspil med store indsatser, hvor hver beslutning vejer tungt, og hvert minut tæller.

Transportplanlæggere er det første kontaktpunkt for chauffører, der tilbyder klare instruktioner og support, når tingene afviger fra planen. Deres rolle strækker sig også ind i området for data og analyse, hvor de bruger teknologi og data til at styre beslutningstagningen og forme bæredygtig, effektiv affaldshåndteringspraksis.

Nye funktioner til at øge produktiviteten

En dyb forståelse af transportplanlæggernes vigtige rolle baseret på mange års feedback har inspireret AMCS til at udvikle en række funktioner, der er designet til at forbedre deres produktivitet og beslutningsmuligheder.

For det første er den ikke-tildelte jobstyring en funktion, der transformerer den måde, transportplanlæggere får vist og grupperer job på. Forestil dig et gitter i fuld størrelse, der giver et ørneperspektiv af alle opgaver, organiseret efter materiale og containertype. Udstyret med robuste filtrerings- og sorteringsfunktioner kan planlæggere nu strategisere og planlægge med et præcisionsniveau, der tidligere var uopnåeligt.

Dernæst vi lassofunktionen, et værktøj, der revolutionerer jobtildeling og ruteplanlægning. Ligesom korraleringsjob på et digitalt kort giver denne funktion koordinatorer mulighed for at vælge og allokere flere ikke-tildelte job med en enkel, visuel markeringsbevægelse. Det svarer til at bytte en manuel, tidskrævende opgave ud med en strømlinet og brugervenlig løsning.

Ved at give en visuel grænseflade til jobudvælgelse fremskynder lassofunktionen ikke kun forsendelsesprocessen, men forbedrer også strategisk beslutningstagning. Koordinatorer kan visuelt vurdere den geografiske fordeling af opgaver og optimere ruteallokering baseret på nærhed og haster. Fordelene? Reducerede brændstofomkostninger, hurtigere svartider og et håndgribeligt løft i driftseffektiviteten.

Ruteallokeringsdialogfunktionen automatiserer job-til-rute-tildelinger og viser kun kompatible ruter og foreslår de nærmeste stop. For virksomheder, der administrerer rund- og roll-off-tidsplaner, forenkler den nye understøttelse af planlægning med flere skift tilføjelsen af drivere til roll-off-arbejde.

AMCS' stræben efter innovation stopper ikke med forsendelseseffektivitet. Vi har integreret AMCS Vision AI for at udnytte automatiseret indtægtsgenerering til overfyldnings- og forureningshændelser. Denne funktion sammen med to nye dashboards, der giver et detaljeret overblik over sådanne hændelser, giver uvurderlig indsigt til informeret beslutningstagning og opfølgningshandlinger.

Skaber forretningsværdi og forbedrer brugeroplevelsen

Disse forbedringer og funktioner forbedrer produktiviteten for planlæggere og kan føre til bedre udnyttelse af flåde- og personaleressourcer.  Dette forbedrer kundeservicen. Højere flådeudnyttelse betyder mere servicekapacitet, hvilket giver mulighed for øgede salgsindtægter og marginer.

Den kommende opdaterede brugergrænseflade til AMCS Fleet Maintenance lover at levere en moderniseret brugeroplevelse i overensstemmelse med AMCS-platformen, forbedre navigationen og reducere uddannelsesomkostningerne. Det er mere end en ansigtsløftning; det handler om at harmonisere platformens udseende og følelse, fremme brugen med færre opkald til support og strømline forretningsprocesser.

AMCS gør det muligt for transportplanlæggere at mestre logistikkens kunst og drive deres virksomheder mod hidtil uset effektivitet og vækst. Dette er vores forpligtelse til at omdefinere effektiviteten i affalds- og genanvendelsesindustrien.

Udformning af en renere og grønnere fremtid

Næste gang et renovationskøretøj kører forbi, skal du huske transportplanlæggerens vigtige rolle. De arbejder måske bag kulisserne, men virkningen af deres arbejde giver genlyd i vores bylandskaber, inden for affalds- og genanvendelsesindustrien og vores planet.

Ved at øge deres produktivitet og støtte deres komplekse rolle forbedrer vi ikke kun deres arbejde, vi ændrer også affaldshåndteringens ansigt og bidrager til en renere og grønnere fremtid.

For mere detaljerede detaljer om de nye funktioner og forbedringer inviterer vi dig til at udforske vores dokument med udgivelseshøjdepunkter (download nedenfor). Denne ressource giver et omfattende kig på, hvordan vores seneste innovationer transformerer transportplanlægningsprocessen i affalds- og genanvendelsesindustrien.

AMCS Platform Summer 2023 Release Highlights brochure

Opdag de vigtigste funktionshøjdepunkter og forretningsværdidrivere i den seneste AMCS Platform-udgivelse

Download højdepunkter

Del dette på:

Facebook X LinkedIn

Ressourcer

Blog

Vinterklargøring af din flåde: Vigtige tips til transportbranchen

Pressemeddelelse

Meerlanden samarbejder med AMCS om den digitale transformation af både deres kommercielle og kommunale aktiviteter.

Hoofddorp, Holland - 3. oktober 2023

Webinar

Webinar: VMRS - den bedst bevarede hemmelighed inden for flådevedligeholdelse

Torsdag den 19. oktober kl. 14.00 EDT | 11.00 PDT

Få vist andre ressourcer
DEMO

Anmod om en demo for at vise hvordan vores software løsninger kan skabe vækst og bæredygtighed i netop din virksomhed.

Undersøge Karriere Løsninger Blogs Brochurer Fortrolighedserklæring Juridisk meddelelse Hold kontakten Tilmeld dig vores nyhedsbrev Følg os på